اسپم ایمیلی، هرزنامه Email Spam

اسپم ایمیلی یا Email Spam چیست؟

اسپم ایمیلی یا هرزنامه (Email Spam) به ایمیل‌های ناخواسته‌ای گفته می‌شود که در حجمی انبوه برای دریافت کنندگان ارسال می‌شود. به این ایمیل‌ها، Junk Email نیز گفته می‌شود.

هرزنامه‌ها ممکن است حاوی بدافزارهایی باشند که معمولا در قالب اسکریپت یا فایل‌های ضمیمه همراه با ایمیل برای فرد قربانی ارسال می‌شود و کاربر با دانلود و اجرای فایل ضمیمه شده، رایانه‌ی خود را به بدافزار دریافتی آلوده می‌کند. برخی دیگر از هرزنامه‌ها کاربر را از طریق یک لینک به وبسایتی جعلی می‌برند و فضا را برای کلاه برداری‌های فیشینگ مهیا می‌کنند. از اینرو توصیه می‌شود اکیدا از باز کردن و کلیک روی پیوندهای موجود در هرزنامه‌ها خودداری کنید.

ممکن است ارسال هرزنامه با هدف دیگری نظیر تبلیغات تجاری نیز صورت بگیرد. البته دقت داشته باشید در صورتی که این ایمیل‌ها ناخواسته باشند اسپم به شمار می‌روند. در صورتی که این نامه‌ها با اجازه‌ی خودتان (مثل ثبت نام در خبرنامه‌ی یک سایت) برایتان ارسال شده باشد معمولا گزینه‌ای به نام Unsubscribe در انتهای آن مشاهده می‌کنید که با کلیک روی آن از ارسال کننده می‌خواهید از این پس ایمیلی را برایتان ارسال نکند.

اسپمرها برای ارسال پیام‌های خود باید ابتدا لیستی از ایمیل‌های دریافت کنندگان را تهیه نمایند. معمولا این لیست از طریق کاوش اطلاعات عضویت کاربران در وبسایت‌ها، بررسی صفحات وب جهت واکشی آدرس‌های ایمیل، چت روم‌ها، گروه‌های خبری و ویروس‌هایی که دفترچه تماس کاربر را چک می‌کنند جمع‌آوری می‌شود.

برای کاهش مزاحمت‌های اسپم‌ها از روش‌های مختلفی تحت عنوان روش‌های ضد اسپم استفاده می‌شود. فیلتر کردن ایمیل‌ها بر اساس محتوا، لیست حفره‌ی سیاه DNS، تشخیص هویت ارسال کننده، تشخیص الگوهای اسپم و … از جمله روش‌هایی است که برای تعیین هرزنامه‌ها به کار می‌رود. معمولا بسیاری از روش‌های ضد اسپم توسط سرویس دهنده‌ی ایمیل انجام می‌شود.

ایمیل هایی که به صورت سیستماتیک به عنوان اسپم شناخته می‌شوند معمولا در فولدری به نام Spam یا Bulk mail قرار داده می‌شود تا صندوق ورودی کاربر را اشغال نکرده و برای او مزاحمتی ایجاد نکنند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *