دی وی دی DVD

دی وی دی یا DVD چیست؟

دی وی دی یا DVD از حروف ابتدایی واژه‌های Digital Versatile Disc (دیسک همه منظوره ی دیجیتال) یا Digital Video Disc گرفته شده است و نوعی دیسک نوری است که اغلب برای نگه داری داده های دیجیتال و فایل های ویدیویی به کار می‌رود.

DVD در سال 1995 توسط شرکت‌های فیلیپس، سونی، توشیبا و پاناسونیک طراحی و تولید شد. این نوع دیسک نوری در مقایسه با CD از ظرفیت و سرعت بالاتری برخوردار است. در حال حاضر انواع مختلفی از DVD نظیر DVD-ROM (از پیش نوشته شده، غیرقابل نوشتن)، DVD-R (با قابلیت یک بار نوشتن)، DVD-RW (با قابلیت نوشتن مجدد) و … وارد بازار شده است.

دی وی دی های استاندارد نیز همانند CD و Blu-ray، دارای قطر 120 میلی‌متر هستند. DVD-5 (نسخه‌ی تک لایه‌ی DVD) دارای ظرفیت 4.7 گیگابایت و DVD-9 با دو لایه قادر به ذخیره سازی 8.5 گیگابایت داده می‌باشد. MiniDVD (مینی دی وی دی) نیز دارای قطر 8 سانتی متر می‌باشد.

در DVD ها از لیزر 650 نانومتری (قرمز) استفاده می‌شود که در مقایسه با لیزر 780 نانومتری به کار رفته در CD ها امکان تمرکز لیزر روی نقاط کوچکتر و ذخیره‌ی داده‌های بیشتر روی رسانه‌ای با همان سطح را فراهم می‌آورد.

دستگاه‌هایی که امکان خواندن این نوع دیسک‌ها را در یک رایانه فراهم می‌آورند به DVD drive موسوم هستند. البته DVD Player ها نیز بدون نیاز به رایانه قادر به پخش DVD های صوتی و ویدیویی هستند.

دی وی دی DVD
دی وی دی DVD

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *