سیانوژن مد CyanogenMod

سیانوژن مد یا CyanogenMod چیست؟

CyanogenMod یک سیستم عامل منبع باز برای دستگاه‌های همراه لمسی است که مبتنی بر سیستم عامل اندروید طراحی شده و دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی است که در توزیع‌های معمولی اندروید مشاهده نمی‌شود.

به عبارت بهتر، سیانوژن مد یک فرم ویر سفارشی و بهبودیافته مبتنی بر اندروید است که برای تعدادی از دستگاه‌های همراه (نظیر برخی مدل‌های گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها) عرضه می‌شود و دارای امکاناتی است که در فرم ویرهای اصلی (که توسط تولیدکننده‌ها روی دستگاه‌های همراه به صورت پیشفرض نصب می‌شود) وجود ندارد. امکان نصب تم‌های سفارشی، اورکلاک کردن پردازنده، دسترسی روت، بهینه سازی کارایی و رابط کاربری و امکان مدیریت مجوزهای اپلیکیشن‌ها به صورت مجزا از جمله قابلیت‌هایی است که در این فرم ویر قابل مشاهده است.

ویژگی‌های CyanogenMod باعث شده است کاربران بسیاری برای رهایی از محدودیت‌های نسخه‌های مختلف اندروید به نصب این فرم ویر روی دستگاه‌های خود اقدام کنند. افزون بر این برخی از دستگاه‌های همراه به صورت از پیش نصب شده مجهز به سیستم عاملی به نام Cyanogen OS هستند که مبتنی بر کد CyanogenMod توسعه داده شده است.

لازم به ذکر است در سال 2013 شرکتی به نام Cyanogen برای تجاری سازی CyanogenMod تأسیس شد. با اینحال فعالیت روی این پروژه از سال 2016 میلادی متوقف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *