کلاس Class

کلاس یا Class چیست؟

در برنامه نویسی شئ گرا، کلاس به یک قالب برنامه نویسی گفته می‌شود که برای ایجاد اشیاء (Objects)، تعیین مقادیر اولیه‌ی وضعیت و مشخص نمودن رفتار آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شئ‌ای که با کمک تابع سازنده‌ (Constructor) ایجاد می‌شود را یک نمونه (Instance) از کلاس می‌نامند. خصوصیات و وضعیت هر شئ توسط متغیرهای نمونه (Instance Variables) مشخص می‌شود که برای هر شئ متفاوت است. متغیرهای دیگری نیز در Class تعریف می‌شوند که برای تمام اشیاء به اشتراک گذاشته می‌شود و به آن‌ها متغیرهای کلاس (Class Variables) می‌گویند. رفتار یک Class و اشیاء آن نیز توسط متدها یا توابع عضو مشخص می‌شود. این متدها را نیز می‌توان به دو گروه متدهای نمونه و متدهای کلاس دسته‌بندی نمود.

به عنوان مثال در یک زبان برنامه نویسی شئ گرا، معمولا از کلاس برای تعریف رفتار و خصوصیات این اعداد مختلط کمک گرفته می‌شود. در ساده‌ترین نوع پیاده سازی این کلاس، باید دو متغیر عضو برای تعریف بخش‌های حقیقی و موهومی اعداد درنظر گرفته شود. همچنین اعمالی نظیر جمع، تفریق، ضرب و تقسیم برای اعداد مختلط تعریف می‌شود.

به عنوان مثالی دیگر می‌توان به کلاس Employee (کارمند) اشاره نمود. در این کلاس، می‌توان متغیرهایی برای نگه‌داری نام و نام خانوادگی، کد ملی، جنسیت، سمت، حقوق ماهیانه، بخش سازمانی و … تعریف نمود. متدهایی نظیر تخصیص شغل و واریز حقوق به حساب کارمند از جمله توابعی هستند که رفتار اشیاء از نوع Employee را تعیین می‌کنند.

نمونه‌ای از تعریف یک Class ساده با دو متغیر عضو و تابع سازنده به زبان VB.Net

Public Class Employee
    Public FirstName As String
    Public LastName As String
       
    Public Sub New(ByVal f_name As String, ByVal l_name As String)
        FirstName = f_name
        LastName = l_name
    End Sub
End Class   

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *