نقطه وقفه Breakpoint

نقطه وقفه یا Breakpoint چیست؟

نقطه وقفه یا نقطه انفصال (Breakpoint) به مکان توقف یا مکث عمدی در سورس کد یک برنامه گفته می‌شود. از وقفه‌های حاصل از این نوع نقاط به منظور اشکال زدایی برنامه در آن مکان استفاده می‌شود.

در واقع نقاط وقفه ابزاری هستند که به توسعه دهنده کمک می‌کنند تا در یک لحظه‌ی خاص یا هنگام رسیدن به یک دستور معین، اطلاعات مورد نیاز نسبت به وضعیت برنامه را به دست آورد، مقدار متغیرها را بررسی کرده، در صورت لزوم تغییرات مورد نیاز را اعمال نموده و اجرای برنامه را از همان نقطه ادامه دهد (البته این اجرای پس از وقفه علاوه بر نوع تغییرات به ویژگی‌های اشکال‌زدا (Debugger) نیز بستگی دارد اما در اکثر اشکال‌زداهای امروزی از این قابلیت پشتیبانی می‌شود). معمولا برای پیاده‌سازی نقاط انفصال به صورت نرم‌افزاری، دستوری در نقطه متناظر قرار داده می‌شود که اشکال زدا را فراخوانی می‌کند. در مدل دیگر، یک دستور نامعتبر در مکان مربوطه قرار می‌گیرد که منجر به بروز وقفه‌ای عمدی در اجرای برنامه می‌شود و طبیعتا اشکال زدا مدیریت آن را برعهده خواهد گرفت.

معمولا از نقاط انفصال برای توقف اجرای برنامه، درست پیش از رسیدن به یک دستور (Instruction) معین استفاده می‌شود. به این نوع نقاط وقفه Instruction Breakpoint (نقطه وقفه دستوری) گفته می‌شود. نوع دیگری از نقاط وقفه نیز وجود دارد که تنها در صورت برآورده شدن یک شرط (صحت یک عبارت)، اجرای برنامه را متوقف می‌کنند. این نوع نقاط وقفه را Conditional Breakpoint (نقطه وقفه شرطی) می‌نامند.

در ویژوال استادیو با کلیک روی نوار سمت چپ ویرایشگر کد می‌توانید به سادگی یک Breakpoint معمولی، در خط متناظر با آن ایجاد نمایید. در سایر دیباگرها نیز روش مشابهی برای ایجاد نقطه‌ی وقفه درنظر گرفته شده است.

نقطه وقفه Breakpoint
نمونه‌ای از نقاط وقفه (Breakpoint) در دیباگر ویژوال استادیو که به خط ششم اشاره می‌کند. به رنگ متمایز این خط و دایره توپری که در نوار سمت چپ این خط قرار گرفته است توجه کنید.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *