بوت Boot

بوت یا Boot چیست؟

بوت شدن (یا Booting Up) در رایانه به فرایندی گفته می‌شود که طی آن یک سیستم رایانه‌ای (نظیر رایانه شخصی، گوشی هوشمند و …) آماده به کار می‌شود. این اصطلاح از ابتدای واژه Bootstrap به معنی راه اندازی بدون کمک (یا خودراه اندازی) گرفته شده است.

در طول این فرایند که معمولا در سیستم‌های امروزی چیزی حدود چند ثانیه الی یک یا دو دقیقه به طول می‌انجامد، تست‌هایی نظیر “خود-تست‌های آغاز به کار” یا Power-On Self-Test (POST) (که معمولا شامل بررسی ثبات‌های پردازنده و همین طور بررسی حافظه اصلی است) انجام می‌شوند. هم‌چنین مجموعه‌ای دیگر از دستورات آغازین از روی رام (ROM) دستگاه لود می‌شود، اتصال دستگاه‌های جانبی مورد بررسی قرار می‌گیرد و سیستم عامل نیز اجرا می‌شود. نرم افزاری که وظیفه‌ی لود سیستم عامل یا سایر نرم افزارهای سیستمی را برعهده دارد بوت لودر (Boot Loader) نامیده می‌شود.

فرایندی که منجر به آغاز به کار مجدد یک سیستمِ در حالت فعالیت می‌شود را ریبوت (Reboot) می‌نامند. در صورتی که در این فرایند، برق سیستم قطع و مجددا وصل شود فرایند را ریبوت سرد (Cold) یا سخت (Hard) می‌نامند و در غیراینصورت آن را ریبوت گرم (Warm) یا نرم (Soft) می‌نامند. معمولا مطابق تعاریف، نوع سرد نیازمند انجام POST می‌باشد نه نوع گرم.

در رایانه های شخصی، بایوس امکان boot شدن از طریق دیوایس‌های مختلفی نظیر درایو هارد دیسک، دیسک نوری، فلش درایو USB و … را برای کاربر فراهم می‌کند. دقت داشته باشید فرایندهایی نظیر قرار دادن سیستم در حالت خواب یا هایبرنیشن منجر به boot شدن سیستم نمی‌شود.

بوت
تصویری از لحظات اولیه‌ی boot شدن یک رایانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *