بوکمارک Bookmark

بوکمارک یا Bookmark چیست؟

بوکمارک یک شناسه یکنواخت منبع (URI) است که به منظور بازیابی و دسترسی سریع‌تر به یک صفحه‌ی اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تمامی مروگرهای وب امروزی از قابلیت ایجاد Bookmark پشتیبانی می‌کنند. معمولا هر کدام از این میانبرها شامل نشانی وب صفحه موردنظر و یک عنوان قابل تغییر همراه با فاوآیکن (Favicon) آن وبسایت می‌باشد.

با وجود تفاوت‌های اندکی که در رابط کاربری مرورگرهای مختلف وجود دارد به منظور ایجاد یک بوکمارک در اغلب مرورگرها می‌توان از آیکون ستاره شکلی که در نوار ابزار قابل مشاهده است استفاده نمود. برای دسترسی به بخش بوکمارکها نیز می‌توان از منوی Bookmarks یا نوار ابزار استفاده نمود (کاربر در مرورگرهای دسکتاپ می‌تواند برخی از بوکمارک‌های پرکاربرد خود را در یک نوار ابزار قرار دهد تا امکان دسترسی سریعتر به آن‌ها فراهم شود). معمولا در مرورگرها امکان ویرایش و مدیریت بوکمارک‌ها نیز وجود دارد.

امروزه با کمک سرویس‌های آنلاین، امکان ذخیره‌ی بوکمارک‌ها روی فضاهای ابری فراهم شده است. کاربر با کمک این سرویس‌ها می‌تواند روی مرورگرهای نصب شده در دستگاه‌های مختلف خود از رایانه‌های شخصی گرفته تا گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها به صورت یکپارچه به بوکمارک‌های خود دسترسی داشته باشد.

لازم به ذکر است در مرورگرهای اینترنت اکسپلورر (IE) و اج (Edge) مایکروسافت از واژه‌ی Favorites به جای Bookmarks استفاده شده است.

بوکمارک
منوی Bookmarks در مرورگر فایرفاکس

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *