پهنای باند Bandwidth

معنی واژه‌ی پهنای باند یا Bandwidth چیست؟

پهنای باند (Bandwidth) نرخ انتقال داده در یک ارتباط شبکه‌ای را بیان می‌کند. به عبارت بهتر میزان داده‌ای که در طول یک زمان معین از طریق خطوط ارتباطی یک شبکه‌ی معین قابل انتقال است توسط این معیار اندازه‌گیری می‌شود و واحد سنجش آن بیت بر ثانیه (bps) و یا ضرایب آن می‌باشد.

به عنوان مثال، هنگامی که با استفاده از یک سرویس آنلاین، سرعت اینترنت خود را می‌سنجید در واقع پهنای باند ارتباط اینترنتی خود را اندازه‌گیری کرده‌اید. بسته به نوع کاربرد، ممکن است پهنای باند بالاتری مورد نیاز شما باشد. به عنوان نمونه برای کاربردهایی نظیر ارسال پیام متنی در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، پهنای باندی حدود چند کیلوبیت بر ثانیه برای شما کافی است. اما جهت مشاهده‌ی ویدیوهای با وضوح بالا به پهنای باندی تا چند مگابیت بر ثانیه برای پخش روان محتوای ویدیویی نیاز خواهید داشت.

لازم به ذکر است در میزبانی وب، معمولا به اشتباه از واژه‌ی Bandwidth به عنوان میزان حجمی از داده که در یک بازه زمانی مشخص (مثلا یک ماه) از سوی سرور ارسال شده و یا به سمت آن فرستاده شده است استفاده می‌شود و با واحدهایی همچون گیگابایت بر ماه سنجیده می‌شود. در حالی که بهتر است به جای استفاده از این اصطلاح نامناسب، از عباراتی همچون “میزان انتقال داده ماهانه” (monthly data transfer) استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *