پرکردن خودکار Autofill

پرکردن خودکار یا Autofill چیست؟

پرکردن خودکار (Autofill) به قابلیتی در برخی از نرم افزارهای رایانه ای گفته می‌شود که می‌تواند به طور خودکار یک یا چند فیلد را با مقدار مناسب پر نماید. معمولا این قابلیت در مورد فرم های وب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی Autofill نیز همانند ویژگی‌های مشابه دیگری از جمله تکمیل خودکار (Autocomplete) می‌تواند در صورت پیاده سازی مناسب، سرعت تعامل کاربر با رایانه یا گوشی هوشمند را افزایش دهد و نیاز به تایپ اطلاعات را کاهش دهد. معمولا این اطلاعات اولین بار که توسط کاربر در فیلدهای مربوطه وارد می‌شود به صورت خودکار توسط نرم افزار ثبت می‌شود و در دفعات آتی برای پر کردن فیلدها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی از نرم افزارها نیز امکان ثبت یا ویرایش این اطلاعات برای کاربر در بخشی مجزا فراهم شده است.

در اکثر مرورگرهای وب امروزی از این ویژگی برای فیلدهای متنی پشتیبانی می‌شود و کاربر می‌تواند به جای وارد کردن اطلاعاتی نظیر نام، شماره تلفن، نشانی محل زندگی، اطلاعات کارت اعتباری و … در فرم‌های اینترنتی از این قابلیت برای تکمیل سریع فیلدها با مقادیر مناسب بهره ببرد. روش پیشفرضی که معمولا در مرورگرها برای پر کردن فیلدهای متنی استفاده می‌شود کاملا ساده است به طوری که نمی‌توان چندان عنوان خودکار بودن را در مورد آن به کار برد! در واقع با کلیک روی یک فیلد متنی، تمام مواردی که در گذشته در آن فیلد وارد شده است در قالب یک لیست نمایش داده می‌شود و کاربر می‌تواند گزینه مورد نظر را انتخاب نماید. غالبا با ترکیب این ویژگی و خصوصیت تکمیل خودکار، امکان انتخاب گزینه مناسب با تایپ حروف اولیه آن فراهم می‌شود.

در مرورگرها برای پرکردن خودکار انواع فیلدهای موجود در فرم های وب به صورت حرفه‌ای و واقعا خودکار می‌توان از افزونه های مختلفی که به این منظور ساخته شده است نیز کمک گرفت. این افزونه‌ها می‌توانند به صورت خودکار هنگام لود شدن صفحه یا با کلیک کردن روی یک دکمه، فرم را با مقادیر مورد نظر کاربر پر کنند.

گفتنی است در حالت پیشرفته برای شناسایی و تکمیل یک فیلد معمولا براساس مقدار ویژگی autocomplete آن فیلد، مقدار مناسب تشخیص داده می‌شود. برای مثال در قطعه کد HTML زیر، مقدار tel برای این ویژگی در المان input به نرم افزار اعلام می‌کند این فیلد می‌بایست با یک شماره تلفن پر شود یا مقدار جدید وارد شده توسط کاربر به منبع شماره تلفن‌ها افزوده شود تا از آن برای پر کردن فیلدهایی از این دست در آینده مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب در صورتی که این رویه به درستی کار کند نشانی ایمیل در یک فرم ثبت نام آنلاین دقیقا در فیلد مربوطه قرار می‌گیرد نه در فیلد نشانی منزل یا نام خانوادگی.

<input type="tel" name="phone" id="frmPhoneNumA" placeholder="+1-555-555-1212" required autocomplete="tel">
پرکردن خودکار Autofill
پرکردن خودکار فیلدها در فرم های آنلاین

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

2 thoughts on “پرکردن خودکار Autofill”

    1. سلام هادی عزیز؛
      باید عرض کنم افزونه ها یا قابلیت های داخلی مرورگرها برای این منظور معمولا بر اساس ویژگی autocomplete فیلد کار می کنند. این ویژگی به آنچه شما در سایت می بینید نظیر لیبل فیلد (که برای سایت های فارسی به زبان فارسی تعیین می شود) ارتباطی ندارد. اگر سایت موردنظر شما از مقادیر پیشنهادی رایج برای این ویژگی در فیلدهایی مثل آدرس و ایمیل استفاده کند بدون مشکل امکان پر کردن خودکار آن ها وجود خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *