اپلیکیشن Application

اپلیکیشن یا Application چیست؟

اپلیکیشن یا نرم افزار کاربردی (Application) به نوعی از برنامه‌های رایانه‌ای گفته می‌شود که برای کاربر امکان انجام کارهای خاصی را از طریق یک دستگاه رایانه‌ای میسر می‌کند.

همانطور که از مفهوم ساده‌ی این واژه برمی‌آید بسیاری از نرم‌افزارهایی که روزانه با آن سر و کار دارید اپلیکیشن به شمار می‌روند. واژه‌ی Application به این دلیل برای این نرم افزارها به کار می‌رود که هر کدام از آن‌ها کاربردی معین برای کاربر دارند. نرم افزارهایی نظیر واژه پرداز، نرم افزارهای صفحات گسترده، بازی‌ها، نرم افزارهای ویرایش تصویر و ترسیمی، برنامه‌های آموزشی، حسابداری، شبیه‌سازهای رایانه‌ای و حتی سیستم‌های مدیریت کتابخانه نمونه‌هایی از نرم افزارهای کاربردی به حساب می‌آیند.

برخی از اپلیکیشن‌ها برای پلتفرم‌های مختلف نظیر ویندوز، اندروید و … نسخه‌های مخصوصی دارند (اصطلاحا کراس پلتفرم Cross-Platform هستند). با اینکه واژه‌ی Application برای یک پلتفرم خاص استفاده نمی‌شود اما اخیرا واژه‌ی خلاصه شده‌ی App برای اپلیکیشن‌های قابل استفاده روی دستگاه‌های همراه نظیر تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند متداول شده است.

بسته به سیستم عاملی که یک نرم افزار برای آن طراحی شده است معمولا لازم است فرایندی برای آماده‌سازی نرم افزار جهت اجرا طی شود که به آن نصب (Install یا Setup) می‌گویند. البته نوعی از اپلیکیشن‌ها نیز وجود دارد که به پرتابل یا قابل حمل (Portable Application) مشهورند و بدون نیاز به نصب قابل اجرا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *