ایجکس Ajax

ایجکس یا Ajax چیست؟

ایجکس (Ajax) مخفف عبارت Asynchronous JavaScript And XML (به معنای جاوا اسکریپت و XML ناهمگام) می‌باشد و شامل مجموعه‌ای از فناوری‌های توسعه‌ی وب است که در سمت کلاینت اجرا شده و امکان ساخت صفحات و اپلیکیشن‌های وب پویا و ناهمگام را فراهم می‌آورد.

به عبارت بهتر، ایجکس این امکان را مهیا می‌کند که ارسال و دریافت داده از سرور به صورت ناهمگام پس از لود صفحه انجام شود، به این ترتیب بدون آنکه یک صفحه به طور کامل مجددا لود شود می‌توان بخشی از محتوای آن را به صورت پویا تغییر داد.

ایجکس فناوری‌های مختلفی را دربرمی‌گیرد. به عنوان مثال، علاوه بر امکان تغییر بخشی از محتوای متنی یک صفحه، می‌توان با استفاده از CSS استایل آن را نیز تغییر داد. با کمک جاوا اسکریپت و آبجکت XMLHttpRequest امکان این مبادله‌ی ناهمگام فراهم می‌شود. دقت داشته باشید واژه‌ی XML به این دلیل استفاده شده است که در تعاریف اولیه از این زبان برای تبادل داده‌ها در Ajax استفاده می‌شد اما در حال حاضر اجباری به استفاده از XML وجود ندارد.

امروزه استفاده از ایجکس در وبسایت‌های بسیاری متداول شده است. یکی از رایج‌ترین کاربردهای Ajax را می‌توان در ارائه‌ی پیشنهادات موتورهای جستجو مشاهده نمود به طوری که همزمان با تایپ حروف یا واژه‌های ابتدایی یک عبارت، بدون آنکه صفحه مجددا لود شود پیشنهاداتی در بخش زیرین فیلد جستجو به نمایش درمی‌آید. نمونه‌ی استفاده از این قابلیت را در بخش جستجوی تک دیک نیز می‌توانید مشاهده کنید.

نمونه‌ای از کاربرد ایجکس در موتور جستجوی گوگل
نمونه‌ای از نمایش لحظه ای پیشنهادات با استفاده از ایجکس هنگام وارد نمودن کلمه Ajax در موتور جستجوی گوگل

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *