آگهی افزار Adware

آگهی افزار یا Adware چیست؟

آگهی افزار یا تبلیغ افزار (Adware) به نرم افزارهایی گفته می‌شود که معمولا به صورت رایگان (یا با قیمتی اندک) در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و از طریق نمایش خودکار آگهی برای تولید کننده درآمد ایجاد می‌کند.

به عبارت بهتر در آگهی افزار به جای کاربر، آگهی‌ها و شرکت‌های سفارش‌دهنده‌ی آگهی، منبع اصلی جذب درآمد به شمار می‌روند. به این ترتیب سیاست آگهی افزار با تغییر منبع درآمد می‌تواند به گسترش استفاده از نرم افزار نیز کمک کند. البته در برخی مواقع دو نسخه از یک نرم افزار در اختیار کاربران قرار می‌گیرد نسخه‌ای به صورت رایگان که قابلیت نمایش تبلیغات را دارد و نسخه‌ای دیگر نیز برای کاربرانی در نظر گرفته می‌شود که حاضرند با پرداخت مبلغی از شر آگهی‌های نسخه رایگان (که بعضا ظاهر نرم افزار را شلوغ می‌کند و باعث ایجاد مزاحمت برای کاربر می‌شود) رهایی یابند.

با توجه به اینکه نمایش آگهی در این نوع نرم افزارها به صورت خودکار انجام می‌شود ممکن است در مواردی با رضایت کاربر در تضاد باشد. به علاوه از اصطلاح Adware برای نوعی از بدافزارها نیز استفاده می‌شود که به صورت ناخواسته تبلیغاتی را (در قالب آگهی‌های pop-up و …) به کاربر نمایش می‌دهند.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *