نوار آدرس Address Bar

نوار آدرس یا Address Bar چیست؟

نوار آدرس (Address Bar)، یک فیلد متنی در بالای مرورگرهای وب است که نشانی وب (URL) صفحه‌ی کنونی را نشان می‌دهد و کاربر می‌تواند برای وارد شدن به یک سایت دیگر، URL آن را در همین نوار وارد و تأیید کند.

معمولا مرورگرها علاوه بر این آدرس، یک آیکون کوچک 16 در 16 پیکسلی را در سمت چپ آدرس نشان می‌دهند که معرف گرافیکی همان صفحه یا کل آن سایت می‌باشد (این آیکون، فاوآیکن favicon نامیده می‌شود.) هم‌چنین در اکثر مرورگرها یک آیکون قفل برای صفحات رمزگذاری شده در Address Bar نمایش داده می‌شود.

از ویژگی‌های متداول در نوارهای آدرس می‌توان به قابلیت Autocomplete (تکمیل خودکار) اشاره کرد. این ویژگی هنگام تایپ آدرس اینترنتی، براساس تاریخچه (History) مرورگر، پیشنهاداتی را به کاربر ارائه می‌کند تا به این ترتیب کاربر مجبور نباشد نشانی اینترنتی صفحاتی که در گذشته به آن‌ها مراجعه کرده است را به طور کامل تایپ نماید.

در برخی از مرورگرها، آدرس بار در نقش یک نوار پیشرفت نیز عمل می‌کند و میزان بارگیری صفحه را به کاربر نمایش می‌دهد. در اغلب مرورگرها نیز کاربر می‌تواند به جای وارد نمودن یک نشانی وب، عبارت یا واژه‌ای را تایپ کند تا نتایج مربوط به جستجوی آن واژه در یک موتور جستجو (که در بخش تنظیمات مرورگر قابل تغییر است) به طور مستقیم به نمایش دربیاید. نوار URL (یا URL bar) و نوار مکان (یا Location bar) نیز از دیگر نام‌های نوار آدرس به شمار می‌رود.

نوار آدرس مرورگر اینترنت اکسپلورر
نوار آدرس مرورگر اینترنت اکسپلورر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *