افزونه Plug-in

افزونه یا Plug-in چیست؟

افزونه (Plug-in) یک بسته‌ی الحاقی است که ویژگی‌های بیشتری به یک نرم افزار اضافه می‌کند. افزونه‌ها می‌توانند قابلیت‌های برنامه را توسعه دهند یا حتی آیتم‌های جدیدی به رابط کاربری آن اضافه کنند. در نرم‌افزارهای مختلف از واژه‌هایی نظیر اد-آن (Add-on)، اکستنشن (Extension) و اد-این (Add-in) نیز به عنوان معادل‌هایی برای افزونه استفاده می‌شود.

یکی از رایج‌ترین موارد کاربرد افزونه‌ها را می‌توان در مرورگرهای وب مشاهده نمود. به عنوان مثال مرورگر فایرفاکس از افزونه‌ای به نام Video DownloadHelper پشتیبانی می‌کند که امکان دانلود فایل‌های ویدیویی  از سایت‌هایی که کاربر بازدید می‌کند را فراهم می‌کند. مسدودسازی آگهی‌های Pop-up، مدیریت دانلود فایل‌ها و کلمه‌های عبور از جمله قابلیت‌هایی هستند که با نصب افزونه‌ها روی مرورگرها امکان‌پذیر می‌شود.

کاربرد افزونه‌ها تنها به مرورگرهای وب محدود نمی‌شود. بسیاری از نرم‌افزارهای گرافیکی (نظیر Photoshop) و پلیرهای چندرسانه‌ای برای پشتیبانی از فرمت‌های تصویری و ویدیویی مختلف از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کنند. حتی در برخی ویرایشگرهای متنی (همانند Notepad++) نیز افزونه‌هایی برای افزایش قابلیت‌های نرم افزار قابل نصب است.

نرم افزارهایی که از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کنند در واقع این امکان را برای توسعه دهندگان شخص ثالث فراهم می‌آورند تا به نرم افزار تولید شده، قابلیت‌های ویژه و اختصاصی اضافه کنند و به این ترتیب گسترش قابلیت‌های نرم افزار متناسب با خواسته کاربر میسر می‌شود. در عین حال، نرم افزار اصلی از حجم کمتری برخوردار می‌باشد و به علاوه هزینه‌ی توسعه بخش‌های غیرضروری نیز از دوش سازنده برداشته می‌شود.

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *