خطای ۴۰۴ Not Found

خطای 404 Not Found چیست؟

خطای 404 (Not Found) یک کد واکنشی استاندارد در HTTP است که نشان می‌دهد برقراری ارتباط با سرور موفقیت‌آمیز بوده است اما سرور نمی‌تواند منبع یا صفحه‌ی وب درخواست شده را پیدا کند.

معمولا هنگام بروز این وضعیت، صفحه‌ای موسوم به 404 Not Found نمایش داده می‌شود. در اکثر مواقع دلیل نمایش این پیام خطا، وجود پیوندهای شکسته شده (Broken) یا تلاش کاربر برای ورود به صفحه‌ای است که وجود خارجی ندارد.

معمولا توسعه دهندگان، یک صفحه‌ی سفارشی برای خطای 404 ایجاد می‌کنند و در آن فرمی برای جستجو و پیوندهایی به بخش‌های اصلی سایت در نظر می‌گیرند. برخی طراحان نیز از تصاویر و انیمیشن‌های خنده‌دار در این صفحه استفاده می‌کنند تا به این ترتیب حس نامطلوب کاربر از مشاهده‌ی این صفحه را به شادی تبدیل کنند!

در برخی سایت‌ها نیز تلاش می‌شود هنگام بروز این خطا با کمک الگوریتم‌هایی صفحه‌ای از سایت نمایش داده شود که به نشانی درخواستی کاربر نزدیک‌تر می‌باشد.

با توجه به اینکه نمایش این خطا برای کاربران ناخوشایند است صاحبان سایت‌ها تلاش می‌کنند با ابزارهایی این خطا را ردگیری کرده و در مواردی نظیر وجود پیوندهای مرده، مشکل را برطرف کنند. البته بهتر است پیوندهای خارجی سایت نیز برای بروز این خطا مورد بررسی قرار بگیرند.

خطای 404
یک صفحه‌ی خطای 404 با طراحی جالب

پیوندهای پیشنهادی تک دیک

لینک واژه در ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *